• Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • VrouwenHart nieuws
  • Home
  • Categorieën
    • SCAD
    • Coronaire Vaatdisfunctie
    • Hartritmestoornis
    • VrouwenHart Professionals
    • VrouwenHart Cardiologen
    • Zwangerschap
    • Hartfalen
    • Kalender
  • Wie zijn wij?
  • VrouwenHart verhalen
  • Contact

Vrouwenhart

Alle informatie over het vrouwenhart in een oogopslag. We delen hier onze ervaringen maar ook onze kennis die we hebben opgedaan en nog dagelijks opdoen ten gevolge van hartproblemen. Onwetendheid kan een levensgroot gevaar betekenen voor vrouwen met hartproblemen. Wij zijn geen artsen maar evaringsdeskundigen en zo dient wat we hier plaatsen ook gelezen te worden.

Home » VrouwenHart nieuws » Eerste keren

Eerste keren

13 januari 2022 door VrouwenHart Reageer

VrouwenHart blogt

Een week na mijn hartinfarct ging ik voor het eerst weer boodschappen doen. Een fietstochtje van een minuut of 7. Normaal gesproken dan, want nu deed ik er een paar minuten langer over. In een slakkengangetje fietste ik naar Albert Heijn. Daar haalde ik brood en broccoli, geen zware boodschappen, want ik durfde nog geen zware tas te tillen. Daarna fietste ik in hetzelfde slakkengangetje weer terug naar huis.

Zo, dat was mijn eerste keer boodschappen doen. Die kon ik afvinken van het lijstje ‘eerste keren’. En zo waren er veel meer eerste keren: voor het eerst ’s avonds alleen de deur uit, voor het eerst een stuk wandelen in de natuur, voor het eerst met de trein, voor het eerst naar het theater. Mijn leven was kennelijk verdeeld in een leven vóór en ná.

In onze lotgenotengroepen vroeg ik of meer mensen dit leven ná ervaren als een serie eerste keren. En al herkende niet iedereen dit, ik bleek zeker niet de enige. Het leven ná wordt voor veel hartpatiënten gekenmerkt door het inbouwen van veiligheid. Ze gaan de deur niet meer uit zonder nitrospray en telefoon, en checken of de locatie waar ze zijn wel bereikbaar is voor hulpdiensten. Degenen die van wandelen houden, doen dat liever niet in een verlaten bos, maar blijven een beetje in de bewoonde wereld. En controleren of hun telefoon daar wel bereik heeft.

We hebben een boot waar ik ontzettend graag ben. Maar ik durfde er pas weer op te slapen toen ik had uitgevogeld dat hulpdiensten het hek van de jachthaven zelf kunnen openen.

Dit inbouwen van veiligheid zit zeker niet alleen ‘tussen de oren’. Veel patiënten hebben schade opgelopen door hun hartprobleem, waardoor ze ook daadwerkelijk minder mobiel zijn geworden. Sommigen kunnen zelfs de deur niet meer uit zonder scootmobiel. Maar ook degenen die nog wel kunnen wandelen, fietsen of autorijden worden vaak beperkt door de medicijnen die ze gebruiken. Ze moeten bijvoorbeeld oppassen voor duizeligheid, of hebben concentratiestoornissen. Ikzelf werd afgeremd door de bètablokker die ik slikte; als ik al op mijn oude tempo had dúrven fietsen, dan had ik dat toch niet gekund.

De onbezonnenheid is weg. Wandelen doe ik altijd in de buurt, waar een ambulance kan komen. Een dagje Vlieland durf ik nog niet aan, stel je voor dat er dan iets gebeurt.

De eerste keer auto rijden. Je weet dat je het kunt. Net als fietsen verleer je het niet, maar toch … mijn man moest wel mee. De snelweg op durf ik nog steeds niet, vanwege slechte concentratie en focus.


Een revalidatietraject kan je helpen om je grenzen te leren kennen en bewaken. Een aantal patiënten heeft hier veel baat bij, maar zeker niet iedereen. Ik schreef eerder al eens een blog over het advies dat soms iets te makkelijk door artsen wordt gegeven: luister naar je lichaam. Zo makkelijk is dat niet altijd.

“

Wat ik in het begin zo bizar vond, is dat je in je hoofd gewoon alles kan. Ik dacht: ik ga gewoon te voet boodschappen doen, zoals ik altijd doe. Maar alleen al op de heenweg had ik al mijn energie opgesoupeerd.

Een hartprobleem zet je wereld op zijn kop. Of je het leven nu ervaart als een serie ‘eerste keren’ of dat je gewoon doorgaat. Want ook gewoon doorgaan blijkt vaak toch lastiger dan je van tevoren dacht. Je zult een manier moeten vinden om dit nieuwe leven vorm te geven. VrouwenHart probeert je hierbij te helpen. Door het delen van informatie en ervaringen proberen we al die stappen die bij die eerste keren horen wat kleiner te maken.

Herken je dit en zoek je lotgenoten? Kijk dan eens bij onze lotgenotengroepen.

Tekst: Annemiek Hutten

Illustratie: Marieke Priem / Illustrada

Alle columns, interviews en andere redactionele artikelen op deze website zijn eigendom van VrouwenHart.nl. Deze mogen NIET worden verveelvoudigd, gekopieerd, gepubliceerd, opgeslagen, aangepast of gebruikt in welke vorm dan ook, online of offline, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van onze redactie.

Categorie: VrouwenHart nieuws Tags: Annemiek Hutten, concentratie, duizeligheid, hartaandoeningen, hartinfarct, Medicijnen, nitrospray, vrouwenhart

Zoeken op deze site

Lees Interacties

Geef een antwoord Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Primaire Sidebar

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

We houden je op de hoogte van de laatste berichten

Dit e-mailadres zal uitsluitend gebruikt worden voor de nieuwsbrief van VrouwenHart.nl.

Volg ons op Social Media

Vrouwenhartverhalen

Het VrouwenHart verhaal van Carola (51)

“Toen die ambulance kwam, zei ik: ‘Nou, ik ga niet op een brancard hoor, ik loop er wel naartoe.’ Het leek mij allemaal erg overdreven.” Carola is 51 jaar, getrouwd en heeft 2 kinderen van 19 en bijna 18 jaar. Ze werkt als medewerkster Front Office bij een woningcorporatie. Hoe werd duidelijk dat je een […]

Het VrouwenHart verhaal van Marianne (57)

“Je kunt nog een heel goed leven hebben als je bereid bent om je leven helemaal om te gooien.” Marianne is 57 en getrouwd. Zij en haar man hebben drie volwassen dochters (inmiddels met aanhang) die hen de afgelopen jaren opa en oma hebben gemaakt van drie kleinzoons en één kleindochter. Marianne heeft jarenlang als […]

More Posts from this Taxonomy

Footer

Zoeken op deze website

Of zoeken op categorie

  • Coronaire Vaatdysfunctie
  • Hartfalen
  • Hartritmestoornis
  • Kalender
  • Onderzoek
  • SCAD
  • Sticky
  • VrouwenHart nieuws
  • VrouwenHart Professionals
    • VrouwenHart Cardiologen
  • VrouwenHart verhalen
  • Wie zijn wij :
  • Zwangerschap

Recente berichten

  • VrouwenHart interview met Dr. Martijn Meuwissen: De interventiecardiologie zal de spil blijven in diagnose en therapie 21 maart 2023
  • VrouwenHart blogt: En waar zijn we dan zo druk mee? 15 maart 2023
  • HARTstikke bewust 7 maart 2023
  • Karishma Ramlakhan promoveert aan de Erasmus Universiteit met haar onderzoek naar de relatie tussen zwangerschap en hartziekten 6 december 2022
  • Stichting VrouwenHart blikt terug op 2022 en kijkt uit naar 2023 5 december 2022
  • VrouwenHart blogt: Op zoek naar een goede cardioloog 29 november 2022

Vrouwenhart.nl is een initiatief om alle informatie over het vrouwenhart in een oogopslag beschikbaar te maken. We delen hier onze ervaringen maar ook onze kennis die we hebben opgedaan en nog dagelijks opdoen ten gevolge van hartproblemen.

Onwetendheid kan een levensgroot gevaar betekenen voor vrouwen met hartproblemen. Wij zijn geen artsen maar ervaringsdeskundigen en zo dient wat we hier plaatsen ook gelezen te worden.

Vrouwenhart is als Stichting ingeschreven onder KvK nummer 80483852 en RSIN861697764.

Rekeningnr NL 70 RABO 0363 3283 00 t.n.v. Stichting VrouwenHart

  • Stichting Vrouwenhart
  • Statuten van Stichting Vrouwenhart
  • Privacybeleid

Copyright © 2023 · Vrouwenhart.nl · Beheerd door Werkend Webdesign