• Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • VrouwenHart nieuws
  • Home
  • Categorieën
    • SCAD
    • Coronaire Vaatdisfunctie
    • Hartritmestoornis
    • VrouwenHart Professionals
    • VrouwenHart Cardiologen
    • Zwangerschap
    • Hartfalen
    • Kalender
  • Wie zijn wij?
  • VrouwenHart verhalen
  • Contact

Vrouwenhart

Alle informatie over het vrouwenhart in een oogopslag. We delen hier onze ervaringen maar ook onze kennis die we hebben opgedaan en nog dagelijks opdoen ten gevolge van hartproblemen. Onwetendheid kan een levensgroot gevaar betekenen voor vrouwen met hartproblemen. Wij zijn geen artsen maar evaringsdeskundigen en zo dient wat we hier plaatsen ook gelezen te worden.

Home » VrouwenHart nieuws » Hartinfarct & myocardinfarct wordt vaker gemist in vrouwen

Hartinfarct & myocardinfarct wordt vaker gemist in vrouwen

3 september 2020 door Info Reageer

https://cvgk.nl/2020/07/29/hartinfarct-wordt-vaker-gemist-in-vrouwen/

Introductie en methoden

Symptomen van dyspneu, misselijkheid en moeheid duiden mogelijk op ischemie en komen vaker voor bij vrouwen. Deze symptomen worden echter vaker niet genoemd door patienten of worden onopgemerkt of verkeerd geïnterpreteerd door de arts. Dit kan leiden tot mogelijke onderdiagnoses van myocardinfarct (MI) [1]. 

Studies hebben niet-herkend myocardinfarct onderzocht en bevindingen suggereren dat tot 64% van MIs niet herkend wordt bij eerste presentatie [2], met een grotere proportie van niet-herkend MI in vrouwen [3,4]. Beperkingen van eerder studies zijn echter dat ze prevalentie van niet-herkend MI rapporteren en datum van vaststelling (data van decennia geleden). Meer informatieve data over incidentie van niet-herkend MI zijn beperkt. Deze studie had als doel om sekse-specifieke incidentie van niet-herkend MI in de Lifelines Cohort Study te bepalen en sekse-specifieke associatie met zelf-gerapporteerde symptomen en andere potentiele voorspellers te beschrijven. 

De Lifelines Cohort Study rekruteerde een hedendaagse volwassen populatie van >150,000 deelnemers in Nederland om gezondheid en gezondheidsgerelateerd gedrag te onderzoeken [5,6] en includeerde systematische collectie van opeenvolgende electrocardiografische evaluaties (op baseline en 5-jaars follow-up bezoek). Deelnemers werden gevraagd naar specifieke symptomen in de laatste 7 dagen met gebruik van vragenlijsten, op baseline en follow-up bezoeken. Data van ECGs van 57276 vrouwen en 39927 mannen waren beschikbaar. Mediane follow-up was 3.8 jaar (3.0-4.6, 25e en 75e percentielen).

Belangrijkste resultaten

  • Een totaal van 139 (0.24%) vrouwen en 305 (0.76%) mannen rapporteerde dat ze een diagnose van MI hadden.
  • Gebaseerd op ECG veranderingen, werden nog eens 59 vrouwen en 60 mannen geclassificeerd als het hebben van niet-herkend MI. Dit resulteert in een proportie van niet-herkend MI in vrouwen van 30% en 16% in mannen (P<0.001). Het verschil was het grootst in de leeftijdscategorieën van 40-49 en 50-50 jaar (respectievelijk 43% vs. 17%, P=0.001 en 30% vs. 11%, P=0.008).
  • Incidentie van herkend MI leeftijds-gestandaardiseerd voor de algemene Nederlandse populatie was 1.69 (0.84-3.19) voor vrouwen en 2.67 (1.86-3.95) per 1000 persoonsjaren (PY) in mannen (P<0.001). Voor niet-herkend MI was de algemene populatie aangepaste incidentie per 1000 PY follow-up 0.23 (0.14-1.45) in vrouwen en 0.63 (0.24-1.52) in mannen. 
  • Prevalentie van hypercholesterolemie was lager in individuen met niet-herkend MI in vergelijking met herkend MI (24% vs. 41%, P=0.001). In vergelijking met individuen met niet-herkend MI rapporteerden individuen met herkend MI vaker pijn op de borst of dyspneu. Duizeligheid en misselijkheid waren de meest voorkomende gerapporteerde symptomen in individuen met niet-herkend MI. In vergelijking met referenten (diegenen zonder bewijsvoering van een infarct), rapporteerden individuen met niet-herkend MI niet vaker symptomen. 
  • Hypertensie, status van roken en bloedglucosewaarden waren voorspellers van niet-herkend MI, zonder verschil in associatie tussen mannen en vrouwen. 

Conclusie

De proportie van niet-herkend myocardinfarct was hoger in vrouwen dan in mannen (30% vs. 16%) in een hedendaagse volwassen populatie. Dit vertaalt zich in een incidentie van niet-herkend MI van 0.23 in vrouwen en 0.63 in mannen per 1000 PYs. Interessant was dat individuen met niet-herkend MI niet meer symptomen rapporteerden dan diegenen zonder bewijsvoering van een infarct. Voorspellers van niet-herkend MI waren hypertensie, status van roken en glucosewaarden. 

Categorie: VrouwenHart nieuws Tags: Reinier de Graaf Gasthuis in Delft, UMC Groningen., Yldau van der Ende

Zoeken op deze site

Lees Interacties

Geef een antwoord Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Primaire Sidebar

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

We houden je op de hoogte van de laatste berichten

Dit e-mailadres zal uitsluitend gebruikt worden voor de nieuwsbrief van VrouwenHart.nl.

Volg ons op Social Media

Vrouwenhartverhalen

Het VrouwenHart verhaal van Carola (51)

“Toen die ambulance kwam, zei ik: ‘Nou, ik ga niet op een brancard hoor, ik loop er wel naartoe.’ Het leek mij allemaal erg overdreven.” Carola is 51 jaar, getrouwd en heeft 2 kinderen van 19 en bijna 18 jaar. Ze werkt als medewerkster Front Office bij een woningcorporatie. Hoe werd duidelijk dat je een […]

Het VrouwenHart verhaal van Marianne (57)

“Je kunt nog een heel goed leven hebben als je bereid bent om je leven helemaal om te gooien.” Marianne is 57 en getrouwd. Zij en haar man hebben drie volwassen dochters (inmiddels met aanhang) die hen de afgelopen jaren opa en oma hebben gemaakt van drie kleinzoons en één kleindochter. Marianne heeft jarenlang als […]

More Posts from this Taxonomy

Footer

Zoeken op deze website

Of zoeken op categorie

  • Coronaire Vaatdysfunctie
  • Hartfalen
  • Hartritmestoornis
  • Kalender
  • Onderzoek
  • SCAD
  • Sticky
  • VrouwenHart nieuws
  • VrouwenHart Professionals
    • VrouwenHart Cardiologen
  • VrouwenHart verhalen
  • Wie zijn wij :
  • Zwangerschap

Recente berichten

  • VrouwenHart interview met Dr. Martijn Meuwissen: De interventiecardiologie zal de spil blijven in diagnose en therapie 21 maart 2023
  • VrouwenHart blogt: En waar zijn we dan zo druk mee? 15 maart 2023
  • HARTstikke bewust 7 maart 2023
  • Karishma Ramlakhan promoveert aan de Erasmus Universiteit met haar onderzoek naar de relatie tussen zwangerschap en hartziekten 6 december 2022
  • Stichting VrouwenHart blikt terug op 2022 en kijkt uit naar 2023 5 december 2022
  • VrouwenHart blogt: Op zoek naar een goede cardioloog 29 november 2022

Vrouwenhart.nl is een initiatief om alle informatie over het vrouwenhart in een oogopslag beschikbaar te maken. We delen hier onze ervaringen maar ook onze kennis die we hebben opgedaan en nog dagelijks opdoen ten gevolge van hartproblemen.

Onwetendheid kan een levensgroot gevaar betekenen voor vrouwen met hartproblemen. Wij zijn geen artsen maar ervaringsdeskundigen en zo dient wat we hier plaatsen ook gelezen te worden.

Vrouwenhart is als Stichting ingeschreven onder KvK nummer 80483852 en RSIN861697764.

Rekeningnr NL 70 RABO 0363 3283 00 t.n.v. Stichting VrouwenHart

  • Stichting Vrouwenhart
  • Statuten van Stichting Vrouwenhart
  • Privacybeleid

Copyright © 2023 · Vrouwenhart.nl · Beheerd door Werkend Webdesign